Piyasalar
Çimento ve Cam

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) hissesi nasıl?

35,32₺
−%0,79 5 Kasım kapanışı
Piyasa değeri
108 Mrd ₺
Özsermaye kârlılığı
%2,8
Net kâr marjı
%4,4
Temettü (son 12 ay)
%1,66
Karşılaştır

3 Soruda SISE

BorsaPusula Skoru
Finansallar %60 · Trend %40 (yönlü)

Finansalları nasıl?

Kalite güçlü, bilanço zayıf

Temel skor 63 / 100

  • Kalite73
  • Değerleme98
  • Büyüme52
  • Bilanço sağlığı27
  • Temettü58

Fiyatı makul mü?

Ucuz tarafta

F/K
13,9 · sektör 20,4
PD/DD
0,39 · sektör 1,00

Analist hedef ortalaması 56,30 ₺ · fiyatın %59,4 üstünde · 8 analist

Trend destekliyor mu?

Hayır · Trend Bozuldu

Trend Bozuldu 16 Ekim'de oluştu. Kapanış 36,15 ₺ üstüne çıkmadan (fiyatın %2,3 üstü) trend desteklemiyor.

  • Fiyat trend dönüş seviyesinin üstünde: sağlanmıyor36,15 ₺
  • Trend gücü yeterli (ADX ≥ 25): sağlanıyor38,5
  • Kısa vade uzun vadenin üstünde (EMA 12 > EMA 99): sağlanmıyor34,79 / 39,52
  • Yön alıcılardan yana (DI+ > DI−): sağlanmıyor20,2 / 29,4
  • Haftalık trend yukarı: sağlanmıyoraşağı

Trend dönüş seviyesi (Supertrend): 36,15 ₺ · fiyatın %2,3 üstünde

Ne anlama geliyor?

Finansallar. En güçlü alan değerleme (güçlü, 98 / 100), en zayıf alan bilanço sağlığı (zayıf, 27 / 100).

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları kısaca

5 Kasım 2026 kapanışı itibarıyla

Faaliyet
Çimento ve Cam sektörü · Her türlü cam ve cam eşya sanayii ile bu sanayie yardımcı ve tamamlayıcı sınai ve ticari faaliyetlerin…
Son rapor (2026 ilk 9 ay)
Hasılat 195 Mrd ₺ (−⁠%7,2) · Net kâr 5,4 Mrd ₺ (−⁠%27,9)
Değerleme
F/K 13,9 (sektör ortancası 20,4) · PD/DD 0,39 (1,00) → ucuz tarafta
Borç durumu
Net borç FAVÖK'ün 5,5 katı · Cari oran 2,21
Sektördeki yeri
F/K'de 9 şirket arasında 3. Özsermaye kârlılığında 16 şirket arasında 6.
Temettü (son 12 ay)
Hisse başına brüt 0,59 ₺ · verim %1,66
Trend
16 Ekim 2026'dan beri Trend Bozuldu

Son dört çeyrekte hasılat ve net kâr nasıl değişti?

Tem–Eyl
2026
Nis–Haz
2026
Oca–Mar
2026
Tem–Eyl
2025
HasılatMrd ₺66,3−%5,360,8−%12,457,5−%3,453,9−%5,6
Net kârMrd ₺−0,30geçen yıl kâr3,35−%4,41,88+%14,81,46+%26,9

Yüzde: önceki yılın aynı çeyreğine göre. Enflasyon düzeltmeli; her sütun kendi rapor tarihinin parasıyla. Ekim–Aralık çeyreği ayrı açıklanmadığı için tabloda yok; yıl sonu rakamları finansal tablolarda.

Son haberler

Teknik ayrıntılar
Sık sorulanlar ve yöntem

SISE hakkında sık sorulanlar

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) hissesi nasıl?
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) Çimento ve Cam sektöründe işlem görüyor; 5 Kasım 2026 kapanışında hisse fiyatı 35,32 ₺, piyasa değeri 108 Mrd ₺. 2026 ilk 9 ay raporunda hasılat 195 Mrd ₺ (önceki yılın aynı dönemine göre −⁠%7,2), net kâr 5,4 Mrd ₺ (−⁠%27,9) oldu. F/K 13,9 (sektör ortancası 20,4) ve PD/DD 0,39 (sektör ortancası 1,00); fiyat sektörüne göre ucuz tarafta. Son 12 ayda hisse başına brüt 0,59 ₺ temettü ödedi; 16 Ekim 2026'dan beri Trend Bozuldu durumu sürüyor.
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları ne iş yapar?
Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Borsa İstanbul'da Çimento ve Cam sektöründe yer alıyor. Faaliyet konusu: Her türlü cam ve cam eşya sanayii ile bu sanayie yardımcı ve tamamlayıcı sınai ve ticari faaliyetlerin yürütülmesidir.
SISE temettü veriyor mu?
Son 12 ayda hisse başına brüt 0,59 ₺ temettü ödendi (3 Haziran 2026); 5 Kasım 2026 kapanışına göre verim %1,66.
SISE bilançosu nasıl?
30 Eylül 2026 itibarıyla toplam varlıklar 567 Mrd ₺, ana ortaklık özkaynağı 276 Mrd ₺. Net borç 150 Mrd ₺ (kiralamalar dahil); cari oran 2,21. Bilanço sayfası
SISE F/K oranı kaç?
5 Kasım 2026 kapanışına göre F/K 13,9; sektör ortancası 20,4. PD/DD 0,39, sektör ortancası 1,00.
SISE hissesinin teknik görünümü nasıl?
5 Kasım 2026 kapanışında trend durumu Trend Bozuldu; bu durum 16 Ekim 2026'da başladı. Trend dönüş seviyesi (Supertrend) 36,15 ₺.

Trend durumu beş koşuldan çıkar; koşulların ve puanların hesabı Metodoloji sayfasında.

Finansalları nasıl?

Kalite güçlü, bilanço zayıf

Temel skor
100 üzerinden

Beş başlığın ağırlıklı ortalaması: kalite %30, değerleme %20, büyüme %20, bilanço sağlığı %20, temettü %10.

  • Kalite73Özsermaye kârlılığı son 12 ayda %3,7 · 2025 net kâr marjı %4,4 · sağlamlık kontrolü 7/9.
  • Değerleme98F/K 10,84 · sektör ortancası 20,35 · PD/DD 0,40 · sektör ortancası 1,00.
  • Büyüme522025: hasılat −%7,6, net kâr +%50,2 · 2026 ilk yarı: hasılat −%8,1, net kâr +%2,0 (enflasyon düzeltmeli).
  • Bilanço sağlığı27Net borç FAVÖK'ün 5,46 katı · cari oran 1,26 (2025 sonu).
  • Temettü58Son 12 ay temettü verimi %1,66 · önceki 12 ayda da ödeme var.

İlgili Okumalar