Piyasalar
İnşaat

Enka İnşaat (ENKAI) hissesi nasıl?

81,15₺
−%0,12 5 Kasım kapanışı
Piyasa değeri
489 Mrd ₺
Özsermaye kârlılığı
%9,5
Net kâr marjı
%23,1
Temettü (son 12 ay)
%2,59
Karşılaştır

3 Soruda ENKAI

BorsaPusula Skoru
Finansallar %60 · Trend %40 (yönlü)

Finansalları nasıl?

Bilanço, temettü ve kalite güçlü

Temel skor 69 / 100

  • Kalite71
  • Değerleme46
  • Büyüme63
  • Bilanço sağlığı94
  • Temettü75

Fiyatı makul mü?

Makul

F/K
12,5 · BIST 11,1
PD/DD
1,19 · sektör 1,19

Analist hedef ortalaması 121,12 ₺ · fiyatın %49,3 üstünde · 6 analist

Şirket rakamlarını dolar ile açıklıyor; burada TL'ye çevrilmiş hali var.

Trend destekliyor mu?

Henüz değil · Yatay

Yatay durum 4 Kasım'ta oluştu. Fiyat trend dönüş seviyesinin üstünde; Güçlü Trend için diğer koşulların da sağlanması gerekiyor.

  • Fiyat trend dönüş seviyesinin üstünde: sağlanıyor73,97 ₺
  • Trend gücü yeterli (ADX ≥ 25): sağlanıyor29,5
  • Kısa vade uzun vadenin üstünde (EMA 12 > EMA 99): sağlanmıyor79,00 / 85,01
  • Yön alıcılardan yana (DI+ > DI−): sağlanıyor23,7 / 21,9
  • Haftalık trend yukarı: sağlanmıyoraşağı

Trend dönüş seviyesi (Supertrend): 73,97 ₺ · fiyatın %8,8 altında

Ne anlama geliyor?

Finansallar. En güçlü alan bilanço sağlığı (güçlü, 94 / 100), en zayıf alan değerleme (zayıf, 46 / 100).

Enka İnşaat kısaca

5 Kasım 2026 kapanışı itibarıyla

Faaliyet
İnşaat sektörü · Her türlü inşaat işlerini taahhüt etmek; mühendislik müşavirlik ve kontrollük hizmetleri yapmak; projeler…
Son rapor (2026 ilk yarı, TL'ye çevrilmiş)
Hasılat 84,7 Mrd ₺ (+⁠%31,7) · Net kâr 18,4 Mrd ₺ (+⁠%18,5)
Değerleme
F/K 12,5 (BIST ortancası 11,1) · PD/DD 1,19 (1,19) → makul
Borç durumu
Net nakit 213 Mrd ₺ · Cari oran 2,93
Sektördeki yeri
Özsermaye kârlılığında 9 şirket arasında 4.
Temettü (son 12 ay)
Hisse başına brüt 2,10 ₺ · verim %2,59
Trend
4 Kasım 2026'dan beri Yatay

Son dört çeyrekte hasılat ve net kâr nasıl değişti?

Nis–Haz
2026
Oca–Mar
2026
Tem–Eyl
2025
Nis–Haz
2025
HasılatMrd ₺48,9+%41,835,8+%20,044,6+%65,634,5+%45,7
Net kârMrd ₺15,0+%28,43,41−%11,610,7+%69,811,7+%83,9

Yüzde: önceki yılın aynı çeyreğine göre. TL'ye çevrilmiş tutarlar. Ekim–Aralık çeyreği ayrı açıklanmadığı için tabloda yok; yıl sonu rakamları finansal tablolarda.

Son haberler

Sık sorulanlar ve yöntem

ENKAI hakkında sık sorulanlar

Enka İnşaat (ENKAI) hissesi nasıl?
Enka İnşaat (ENKAI) İnşaat sektöründe işlem görüyor; 5 Kasım 2026 kapanışında hisse fiyatı 81,15 ₺, piyasa değeri 489 Mrd ₺. 2026 ilk yarı raporunda (TL'ye çevrilmiş) hasılat 84,7 Mrd ₺ (önceki yılın aynı dönemine göre +⁠%31,7), net kâr 18,4 Mrd ₺ (+⁠%18,5) oldu. F/K 12,5 (BIST ortancası 11,1) ve PD/DD 1,19 (sektör ortancası 1,19); fiyat piyasa geneline göre makul düzeyde. Son 12 ayda hisse başına brüt 2,10 ₺ temettü ödedi; 4 Kasım 2026'dan beri Yatay durum sürüyor.
Enka İnşaat ne iş yapar?
Enka İnşaat Borsa İstanbul'da İnşaat sektöründe yer alıyor. Faaliyet konusu: Her türlü inşaat işlerini taahhüt etmek; mühendislik müşavirlik ve kontrollük hizmetleri yapmak; projeler yapmak yaptırmak proje yapımı taahhütlerinde bulunmak; konusu ile ilgili tesisler kurmak ve bu tesislerin imalatını yurt içinde veyahut dışında pazarlamak, konusu ile ilgili olarak maden ocakları açmak ve işletmek…
ENKAI temettü veriyor mu?
Son 12 ayda hisse başına brüt 2,10 ₺ temettü ödendi (10 Nisan 2026); 5 Kasım 2026 kapanışına göre verim %2,59.
ENKAI bilançosu nasıl?
30 Haziran 2026 itibarıyla toplam varlıklar 543 Mrd ₺, ana ortaklık özkaynağı 411 Mrd ₺. Net nakit 172 Mrd ₺; cari oran 2,93. Bilanço sayfası
ENKAI F/K oranı kaç?
5 Kasım 2026 kapanışına göre F/K 12,5; BIST ortancası 11,1. PD/DD 1,19, sektör ortancası 1,19.
ENKAI hissesinin teknik görünümü nasıl?
5 Kasım 2026 kapanışında trend durumu Yatay; bu durum 4 Kasım 2026'da başladı. Trend dönüş seviyesi (Supertrend) 73,97 ₺.

Trend durumu beş koşuldan çıkar; koşulların ve puanların hesabı Metodoloji sayfasında.

Finansalları nasıl?

Bilanço, temettü ve kalite güçlü

Temel skor
100 üzerinden

Beş başlığın ağırlıklı ortalaması: kalite %30, değerleme %20, büyüme %20, bilanço sağlığı %20, temettü %10.

  • Kalite71Özsermaye kârlılığı son 12 ayda %9,5 · 2025 net kâr marjı %23,1 · sağlamlık kontrolü 6/9.
  • Değerleme46F/K 12,51 · piyasa ortancası 11,08 · PD/DD 1,19 · sektör ortancası 1,19.
  • Büyüme632025: hasılat +%55,7, net kâr +%46,5 · 2026 ilk yarı: hasılat +%31,7, net kâr +%18,5 (TL'ye çevrilmiş).
  • Bilanço sağlığı94Net nakit 213 Mrd ₺ · cari oran 3,79 (2025 sonu).
  • Temettü75Son 12 ay temettü verimi %2,59 · önceki 12 ayda da ödeme var.