Yükleniyor…
  1. ANSGR
  2. Temel
  3. Bilanço

Anadolu Sigorta'nın bilançosu nasıl?

30 Haziran 2026 itibarıyla toplam varlıklar 145 Mrd ₺ (önceki yıl sonuna göre +%12,9), özkaynaklar 40,0 Mrd ₺.

Varlıklar ve özkaynaklar ne büyüklükte?

30 Haziran 2026

Bilanço kalemleri dönemlere göre nasıl değişti?

Yıllık dönemler

Milyon TL · nominal

ANSGR bilanço, yıllık dönemler; Milyon TL · nominal
Milyon TL20252024202320222021
VARLIKLAR
CARİ VARLIKLAR
NAKİT VE NAKİT BENZERİ VARLIKLAR34.040+%39,924.338+%11511.303+%22,19.253+%1913.177−%3,1
Kasa0,2+%26,70,2+%15,70,2+%5,00,2+%89,30,1+%49,9
Bankalar24.327+%35,018.026+%1307.850+%5,27.466+%2602.072−%17,3
Verilen Çekler Ve Ödeme Emirleri (-)0+%1760+%27,10−%78,10−%26,00+%144
Banka Garantili ve Üç Aydan Kısa Vadeli Kredi Kartı Alacakları9.713+%53,96.311+%82,83.452+%93,21.787+%61,81.104+%43,2
FİNANSAL VARLIKLAR İLE RİSKİ SİGORTALILARA AİT FİNANSAL YATIRIMLAR54.020+%44,137.498+%55,124.169+%14010.086+%36,27.406+%59,8
Satılmaya Hazır Finansal Varlıklar28.383+%14911.402+%13,310.064+%37,17.341+%39,85.250+%55,9
Vadeye Kadar Elde Tutulacak Finansal Varlıklar0−%100337+%2,3329−%13,3380−%74,21.472+%41,8
Alım Satım Amaçlı Finansal Varlıklar25.638−%0,525.759+%87,013.776+%4822.366+%246684+%198
ESAS FAALİYETLERDEN ALACAKLAR27.609+%60,417.209+%19,314.425+%1166.694+%82,03.678+%59,1
Sigortacılık Faaliyetlerinden Alacaklar22.699+%65,113.747+%17,711.680+%1225.268+%80,02.927+%55,4
Sigortacılık Faaliyetlerinden Alacaklar Karşılığı (-)−309+%42,7−216+%38,0−157+%167−59+%54,9−38+%53,2
Reasürans Faaliyetlerinden Alacaklar2.815+%16,32.420+%30,21.859+%109890+%103439+%68,8
Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Nezdindeki Depolar2.404+%91,01.259+%20,71.043+%75,3595+%69,7350+%81,9
Esas Faaliyetlerden Kaynaklanan Şüpheli Alacaklar3.072+%86,71.646+%60,61.025+%38,2741+%34,6551+%21,6
Esas Faaliyetlerden Kaynaklanan Şüpheli Alacaklar Karşılığı (-)−3.072+%86,7−1.646+%60,6−1.025+%38,2−741+%34,6−551+%21,6
DİĞER ALACAKLAR420+%132181+%85,198+%14839+%55,925+%18,5
Verilen Depozito Ve Teminatlar0−%1000,1%0,00,1+%1200,1+%8310−%47,5
Diğer Çeşitli Alacaklar420+%133181+%85,298+%14839+%55,725+%18,5
GELECEK AYLARA AİT GİDERLER VE GELİR TAHAKKUKLARI7.080+%31,55.384+%64,23.278+%89,21.733+%84,7938+%26,4
Ertelenmiş Üretim Giderleri7.057+%31,65.361+%66,23.227+%87,61.720+%118790+%42,7
Gelir Tahakkukları8−%61,520−%53,144+%23813−%91,3148−%21,4
Gelecek Aylara Ait Diğer Giderler15+%5932−%73,58+%31.4540+%1.8960
DİĞER CARİ VARLIKLAR73−%46,2136+%27,3107+%22333−%44,660+%73,7
Gelecek Aylar İhtiyacı Stoklar3−%63,77+%3312−%40,53+%1471+%3,4
Peşin Ödenen Vergiler Ve Fonlar0000−%10059+%76,5
İş Avansları71−%45,2129+%22,7105+%247300−%100
Personele Verilen Avanslar00−%100000
CARİ VARLIKLAR TOPLAMI123.242+%45,484.746+%58,853.381+%91,827.839+%82,115.284+%38,7
CARİ OLMAYAN VARLIKLAR
DİĞER ALACAKLAR23+%4.6410,5+%48,00,3%0,00,3%0,00,3−%0,7
Verilen Depozito Ve Teminatlar0,3%0,00,3%0,00,3%0,00,3%0,00,3−%0,7
Diğer Çeşitli Alacaklar22+%14.3120,2000
FİNANSAL VARLIKLAR2.731+%35,62.014+%56,21.290+%86,1693+%83,9377+%17,6
İştirakler2.731+%35,62.014+%56,21.290+%86,1693+%83,9377+%17,6
MADDİ VARLIKLAR1.289+%16,41.107+%69,1655+%51,5432+%107209+%15,3
Yatırım Amaçlı Gayrimenkuller738+%16,5634+%65,7382+%56,5244+%18686+%15,5
Kullanım Amaçlı Gayrimenkuller165+%43,0116+%44,380+%37,058+%17022+%18,7
Makine ve Teçhizatlar335+%19,3281+%48,8189+%36,2139+%17,3118+%28,3
Demirbaş ve Tesisatlar42+%24,334+%43,223+%20,020+%4,219+%7,2
Motorlu Taşıtlar96+%31823+%1659%0,09+%89,55%0,0
Diğer Maddi Varlıklar, Özel Maliyet Bedelleri Dahil59+%11,353+%18,845+%23,036+%9,433+%9,2
Kiralama Yoluyla Edinilmiş Maddi Varlıklar276%0,0276+%87,4147+%48,899+%40,770+%5,4
Birikmiş Amortismanlar (-)−424+%37,0−309+%39,9−221+%27,8−173+%20,3−144+%17,1
MADDİ OLMAYAN VARLIKLAR824+%67,7491+%42,0346+%23,7280+%63,3171+%35,9
Haklar0%0,00%0,00%0,000
Şerefiye16%0,016%0,016%0,016%0,016%0,0
Araştırma ve Geliştirme Giderleri84+%35219%0,019+%1.9810,90
Diğer Maddi Olmayan Varlıklar859+%34,5639+%37,6464+%11,7416+%10,8375+%35,2
Birikmiş İtfalar (Amortismanlar) (-)−571+%22,8−465+%22,4−380+%23,4−308+%32,4−233+%31,5
Maddi Olmayan Varlıklara İlişkin Avanslar434+%54,0282+%24,5227+%46,5155+%1.15412+%35,2
GELECEK YILLARA AİT GİDERLER VE GELİR TAHAKKUKLARI199+%10099+%4.5002−%90,322+%1.6461−%40,9
Ertelenmiş Üretim Giderleri099+%4.5002−%90,322+%1.6461−%40,9
Gelecek Yıllara Ait Diğer Giderler199+%1000000
DİĞER CARİ OLMAYAN VARLIKLAR386−%52,4810+%14,4708+%380147+%89,678
Ertelenmiş Vergi Varlıkları386−%52,4810+%14,4708+%380147+%89,678
CARİ OLMAYAN VARLIKLAR TOPLAMI5.451+%20,54.522+%50,73.000+%90,51.575+%88,4836+%32,7
TOPLAM VARLIKLAR128.693+%44,289.268+%58,356.382+%91,729.414+%82,516.120+%38,4
YÜKÜMLÜLÜKLER VE ÖZSERMAYE
YÜKÜMLÜLÜKLER
KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER
FİNANSAL BORÇLAR16−%66,048+%15119−%35,430−%91,0331+%10.819
Finansal Kiralama İşlemlerinden Borçlar16−%66,048+%151000
Diğer Finansal Borçlar (Yükümlülükler)0019−%35,430−%91,0331+%10.819
ESAS FAALİYETLERDEN BORÇLAR10.829+%30,38.312+%59,45.215+%1012.591+%54,01.682+%80,2
Sigortacılık Faaliyetlerinden Borçlar7.080+%26,05.621+%48,73.779+%95,51.933+%51,51.276+%92,6
Reasürans Faaliyetlerinden Borçlar533+%269144−%22,9187+%52130+%44,921+%287
Sigorta Ve Reasürans Şirketlerinden Alınan Depolar205−%47,4390+%155153+%96614+%94,67+%34,8
Diğer Esas Faaliyetlerden Borçlar3.014+%39,52.161+%96,71.098+%78,4616+%57,7390+%45,9
Diğer Esas Faaliyetlerden Borçlar Borç Senetleri Reeskontu (-)−2−%37,5−4+%78,2−2+%12,7−2−%83,4−12+%64,1
İLİŞKİLİ TARAFLARA BORÇLAR2−%78,511+%4962+%1210,8+%97,10,4+%385
Ortaklara Borçlar0,2+%4150%0,00%0,00%0,00+%46,2
Personele Borçlar2−%80,211+%5062+%1270,8+%1060,4+%520
DİĞER BORÇLAR1.146+%17,8973+%47,6659+%78,9368+%90,7193+%42,9
Alınan Depozito ve Teminatlar61+%31,446+%24,437+%48,625+%52,716+%43,6
Tedavi Giderlerine İlişkin SGK'ya Borçlar290−%17,2351+%67,8209+%42,9146+%11468+%49,3
Diğer Çeşitli Borçlar816+%35,1604+%41,2428+%111202+%82,4111+%39,9
Diğer Çeşitli Borçlar Reeskontu (-)−21−%25,1−29+%85,9−15+%187−5+%108−3+%89,1
SİGORTACILIK TEKNİK KARŞILIKLARI73.705+%46,650.270+%42,135.378+%77,719.912+%90,810.436+%39,0
Kazanılmamış Primler Karşılığı - Net42.846+%45,329.480+%59,918.441+%82,210.120+%1623.861+%42,1
Devam Eden Riskler Karşılığı - Net1.767+%1,71.737+%5,61.645+%106798+%205261+%347
Muallak Tazminat Karşılığı - Net29.092+%52,719.053+%24,615.292+%70,08.995+%42,56.314+%33,5
ÖDENECEK VERGİ VE BENZERİ DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER İLE KARŞILIKLARI2.420+%35,71.783+%127785+%102388+%197131+%72,6
Ödenecek Vergi ve Fonlar1.070+%37,1780+%51,3516+%93,7266+%118122+%77,1
Ödenecek Sosyal Güvenlik Kesintileri132+%54,785+%10841+%11219+%1199+%27,5
Dönem Karı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülük Karşılıkları3.654+%12,13.259+%95,81.664+%501277+%56,2177+%77,1
Dönem Karının Peşin Ödenen Vergi ve Diğer Yükümlülükleri (-)−2.437+%4,1−2.341+%63,0−1.436+%725−174−%1,8−177+%77,1
GELECEK AYLARA AİT GELİRLER VE GİDER TAHAKKUKLARI2.539−%5,12.675+%1141.248+%90,5655+%86,3352+%46,0
Ertelenmiş Üretim Gelirleri974−%1,4988+%27,3776+%92,7403+%74,1231+%51,5
Gider Tahahkkukları1.562−%7,31.685+%259470+%87,1251+%109120+%36,6
Gelecek Aylara Ait Diğer Gelirler3+%48,22+%39,22+%52,41+%2.8100−%70,8
DİĞER KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER75+%63,646+%10722+%86,612+%1156+%38,4
Diğer Çeşitli Kısa Vadeli Yükümlülükler75+%63,646+%10722+%86,612+%1156+%38,4
KISA VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER TOPLAMI90.733+%41,564.118+%48,043.327+%80,823.957+%82,513.131+%47,5
UZUN VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER
FİNANSAL BORÇLAR111−%30,8160+%68,295+%35,870+%26,655−%0,5
Finansal Kiralama İşlemlerinden Borçlar111−%30,8160+%68,2000
Diğer Finansal Borçlar (Yükümlülükler)0095+%35,870+%26,655−%0,5
SİGORTACILIK TEKNİK KARŞILIKLARI1.951+%81,91.072+%77,4604+%15,1525+%53,4343+%29,2
Kazanılmamış Primler Karşılığı - Net3+%6,93−%28,14−%22,55+%99,22+%22,5
Diğer Teknik Karşılıklar - Net1.948+%82,11.070+%78,0601+%15,4521+%53,0340+%29,2
DİĞER RİSKLERE İLİŞKİN KARŞILIKLAR345+%80,5191+%39,3137+%30,8105+%14343+%29,6
Kıdem Tazminatı Karşılığı345+%80,5191+%39,3137+%30,8105+%14343+%29,6
UZUN VADELİ YÜKÜMLÜLÜKLER TOPLAMI2.407+%69,01.424+%70,1837+%19,5700+%58,8441+%21,3
ÖZSERMAYE
ÖDENMİŞ SERMAYE2.000+%300500%0,0500%0,0500%0,0500%0,0
(Nominal) Sermaye2.000+%300500%0,0500%0,0500%0,0500%0,0
SERMAYE YEDEKLERİ276+%14,4241+%29,1187+%11985+%96,843+%11,4
Sermayeye Eklenecek Satış Karları31%0,031%0,031+%92,016+%1.0741+%19,3
Diğer Sermaye Yedekleri245+%16,6210+%34,8156+%12569+%65,242+%11,2
KAR YEDEKLERİ18.867+%74,810.794+%1344.617+%69,62.723+%1101.294+%4,9
Yasal Yedekler623+%193213+%10,5193+%5,6182+%5,0174+%14,2
Statü Yedekleri1.888+%90,5991+%213317+%49,8211+%47,8143+%42,8
Olağanüstü Yedekler13.314+%83,37.263+%2761.933+%53,61.258+%47,9851+%36,2
Özel Fonlar, Yedekler635+%52,2417+%152166+%42,9116+%67,669+%137
Finansal Varlıkların Değerlemesi2.605+%28,22.033+%1,02.013+%117926+%3.63025−%91,5
Diğer Kar Yedekleri−198+%60,3−124+%3.218−429−%11,733−%8,9
GEÇMİŞ YILLAR KARLARI979+%50,0653+%22,3534+%326125+%3,5121+%17,3
NET DÖNEM KARI/ZARARI13.431+%16,411.539+%80,96.380+%3821.324+%124590+%15,7
Dönem Net Karı13.431+%16,411.539+%81,16.373+%3871.309+%122590+%15,9
Dağıtıma Konu Olmayan Dönem Karı00−%1007−%50,9150−%100
ÖZSERMAYE TOPLAMI35.553+%49,923.726+%94,212.217+%1574.757+%86,72.548+%6,8
TOPLAM YÜKÜMLÜLÜKLER VE ÖZSERMAYE128.693+%44,289.268+%58,356.382+%91,729.414+%82,516.120+%38,4

Rakamların altındaki yüzde, aynı raporun önceki yıl sonu sütununa göre değişimdir.

Son rapor 28 Temmuz 2026 tarihinde açıklandı.

Bu sayfa bilgi amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir.